
Prezydenci Chorwacji i Bułgarii skrytykowali politykę Unii Europejskiej względem Ukrainy. Proponowana szybka ścieżka akcesji byłaby zdaniem Zorana Milanovicia „bezczelną zniewagą dla takich krajów, jak Czarnogóra czy Macedonia Północna”, które od lat dążą do członkostwa w UE. – Nie byłby to dobry sygnał dla krajów Bałkanów Zachodnich, gdyby Ukraina otrzymała priorytet ze względu na okoliczności geopolityczne, bez spełnienia kryteriów – dodał Rumen Radew.
– Wydaje mi się, że cynizm i bezczelność niektórych struktur europejskich jest nie do powstrzymania. Ci ludzie zdają się być opętani Ukrainą i uważają, że to ich sposób na utrzymanie władzy. Ukraina to kraj w stanie wojny, bez jasno określonego terytorium, który nie jest w stanie się sam finansować – stwierdził chorwacki przywódca Zoran Milanović.
Następnie dodał: – To bezczelna zniewaga dla takich krajów, jak Czarnogóra czy Macedonia Północna.
Również prezydent Bułgarii Rumen Radew uznał, że „nie byłby to dobry sygnał dla krajów Bałkanów Zachodnich, gdyby Ukraina otrzymała priorytet ze względu na okoliczności geopolityczne, bez spełnienia kryteriów i reform niezbędnych do uzyskania członkostwa”.
Radew podkreślił przy tym, że jego kraj „nie blokuje wejścia Macedonii Płn. do UE”. – Macedonia Płn. blokuje samą siebie, ponieważ nie chce spełnić kopenhaskich kryteriów członkostwa, zwłaszcza dotyczących dyskryminacji i praw człowieka – zaznaczył bułgarski przywódca.
Radew przypomniał, że Sofia od trzech lat czeka, aż Skopje „spełni jeden warunek”, jakim jest włączenie mniejszości bułgarskiej do preambuły konstytucji kraju. Prezydent Bułgarii podkreślił też, że jego kraj podchodzi do relacji z sąsiadem „z dobrymi intencjami”.
Prezydent Chorwacji zaznaczył, że spór między Sofią i Skopje jest „sprawą dwustronną pomiędzy sąsiadami”.
Po objęciu urzędu w maju 2024 r. szef macedońskiego rządu Hristijan Mickoski zaproponował, że Skopje spełni wymóg Sofii dopiero po tym, jak Macedonia Płn. wejdzie do UE. Bułgaria odrzuciła takie rozwiązanie i zażądała, by zmiany w macedońskiej konstytucji zostały dokonane przed akcesją.
Macedonia Płn. wystąpiła o członkostwo w UE w marcu 2004 r., a w grudniu 2005 r. uzyskała status kraju kandydującego. W lipcu 2022 r. odbyła się w Brukseli międzyrządowa konferencja, która zainaugurowała negocjacje akcesyjne tego kraju z UE.
Dodaj komentarz