Trump domaga się jednostronnych ustępstw od UE, grozi cłami 20 proc.

Administracja prezydenta Donalda Trumpa wywiera presję na Unię Europejską, by ta obniżyła cła na amerykańskie towary – jednostronnie. W przeciwnym razie Waszyngton grozi wprowadzeniem „odwetowych” taryf w wysokości 20 procent – informuje „Financial Times”.

Jak podaje brytyjski dziennik, główny negocjator handlowy USA, Jamieson Greer, ma w piątek przekazać swojemu unijnemu odpowiednikowi, Marošowi Šefčovičowi, że przedstawiona przez Brukselę nota wyjaśniająca „nie spełnia oczekiwań” strony amerykańskiej.

Waszyngton jest rozczarowany faktem, że UE proponuje obustronne redukcje ceł, podczas gdy oczekiwano jednostronnych ustępstw, jakich dokonały inne kraje partnerskie USA. Dodatkowo Bruksela nie odniosła się wprost do postulatu włączenia do negocjacji kontrowersyjnego podatku cyfrowego.

Unia Europejska stara się wprowadzić wspólnie uzgodnione ramy negocjacyjne, ale – jak podkreślają źródła „FT” – różnice między stanowiskami stron są znaczące, a postęp rozmów od momentu ogłoszenia 90-dniowego zawieszenia ceł przez Trumpa jest niewielki.

Szanse na uniknięcie ceł? „Niskie”

Jeden z informatorów gazety przyznał, że szanse na wypracowanie porozumienia, które pozwoliłoby uniknąć amerykańskich ceł, są niskie. Kluczowym testem dla dalszych relacji handlowych będzie planowane na przyszły miesiąc spotkanie Greera i Šefčoviča w Paryżu.

W rozmowie z „Financial Times” Šefčovič przyznał, że jego celem jest zmniejszenie deficytu w handlu między USA a UE. Zaproponował m.in. zwiększenie zakupów amerykańskiego gazu, broni i produktów rolnych. Stany Zjednoczone wciąż jednak domagają się zmian w regulacjach dotyczących żywności, podatków cyfrowych i VAT-u, a także zniesienia ceł na określone dobra przemysłowe.

Od marca USA nałożyły już 25-procentowe cła na europejskie samochody, stal i aluminium. W kwietniu objęły one także pozostały import z UE na poziomie 20 proc. Późniejsze ogłoszenie zawieszenia tych taryf do 8 lipca rozpoczęło 90-dniowy okres negocjacji, w trakcie którego obowiązują tymczasowe cła w wysokości 10 proc.

W odpowiedzi na działania USA, UE zawiesiła własne plany wprowadzenia odwetowych taryf i zaproponowała wzajemne zniesienie ceł na wszystkie towary przemysłowe – przypomina Reuters.

Więcej postów

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*