Ziemia na wschodzie Polski drży. Tysiące żołnierzy, czołgi K2 i F-16 w akcji

niezależny dziennik polityczny

We wschodniej części Polski trwają obecnie ćwiczenia Dzielny Dzik 25. W manewrach udział bierze tysiące żołnierzy Wojska Polskiego oraz setki sztuk ciężkiego sprzętu. Swoje jednostki wojskowe opuściły nie tylko czołgi, KTO i artyleria, ale także myśliwce F-16. Na miejscu są również sojusznicy z innych państw NATO.

Wojsko Polskie ćwiczy we wschodniej części kraju. W akcji m.in. czołgi K2 i F-16

W poniedziałek 19 maja 2025 roku Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało o trwających właśnie na poligonie wojskowym w Orzyszu ćwiczeniach wojskowych. Poligon ten znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Rosją, na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Z komunikatu dowiadujemy się, że w pobliżu Orzysza ćwiczy obecnie 3000 żołnierzy oraz 600 jednostek sprzętu.

Jeśli chodzi o biorących udział w ćwiczeniach żołnierzy, to mówimy nie tylko o Polakach, ale także sojusznikach z innych krajów NATO: Litwy, Szwecji oraz Czech. Jeśli chodzi o sprzęt ciężki, to Dowództwo Generalne wskazało, że na poligonie w Orzyszu działają m.in. czołgi K2 Czarna Pantera z 16. Dywizji Zmechanizowanej oraz samoloty F-16. Ćwiczenia mają być najważniejszym przedsięwzięciem realizowanym przez „Bursztynową” 16. Dywizję Zmechanizowaną.

Główną siłą biorącej udział w ćwiczeniach 16. Dywizji Zmechanizowanej są trzy brygady: 9. Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej, 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana oraz 20. Bartoszycka Brygada Zmechanizowana. Oprócz wspomnianych związków taktycznych w strukturach dywizji znajdziemy również 1. Mazurską Brygadę Artylerii, 14. Suwalski Pułk Przeciwpancerny, 15. Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy oraz 16. Orzyski Pułk Saperów.

Ciężki sprzęt na wschodzie Polski, czyli nie tylko czołgi K2

W ćwiczeniach bierze udział 600 jednostek ciężkiego sprzętu, w tym wiele pochodzącego ze zrealizowanych w ostatnich latach dostaw. Oprócz czołgów K2 Czarna Pantera, na poligonie zobaczymy również kołowe transportery opancerzone Rosomak w wariancie WEM, czyli wozów ewakuacji medycznej. To niezwykle potrzebny sprzęt, którego od lat brakowało w naszej armii.

W akcji udział biorą również pojazdy typu MRAP (ang. Mine-Resistant Ambush Protected), które wojsko otrzymało w 2022 roku w liczbie 277 sztuk z zapasów U.S. Army. W powietrzu znajdują się z kolei myśliwce JAS 39 Gripen ze Szwecji oraz Eurofighter Typhoon z Wielkiej Brytanii. Na ziemi natkniemy się z kolei na przeciwlotnicze Gepardy z Rumunii, Rosomaki z Litwy, KTO Pandur z Czech oraz JLTV z USA.

Żołnierze na lądzie mogą również liczyć na wsparcie 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych. Oddelegowane z 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim śmigłowce Mi-2 wykonują loty rozpoznawcze i transportowe oraz doskonalą procedury ewakuacji rannego z pola walki i bezpośredniego wsparcia lotniczego. W manewrach udział biorą również JTAC (Joint Terminal Attack Controller) z 1 BLWL. Ich zadaniem jest naprowadzanie statków powietrznych (w tym także bezzałogowców) na cele naziemne. To właśnie JTAC odpowiedzialny jest za zarządzenie dronami, śmigłowcami i samolotami, które poruszają się w rejonie walk.

W ćwiczeniach udział biorą także wydzielone komponenty Wojsk Obrony Terytorialnej. Terytorialsi z 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT prowadzą obserwację i rozpoznanie przy użyciu dronów FlyEye. Najważniejszą częścią ćwiczeń Dzielny Dzik 25 ma być przejęcie budynków opanowanych przez przeciwnika. Choć znaczna część ćwiczeń odbywa się na obszarze Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych (OSPWL), to warto zaznaczyć, że wojsko będzie trenować również w innych częściach województwa warmińsko-mazurskiego. Ćwiczenia potrwają do końca maja.

16. Dywizja Zmechanizowana, czyli tarcza chroniąca Przesmyk Suwalski

Dziś biorąca udział w ćwiczeniu 16. Dywizja Zmechanizowana jest kluczowym związkiem funkcjonującym w ramach Sił Zbrojnych RP. Jednostki 16 DZ rozmieszczone są na terenie województwa warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego. Ich zadaniem będzie nie tylko ochrona granicy z Białorusią oraz Rosją (obwód Kaliningradzkim), ale także kluczowy obszar Przesmyku Suwalskiego.

Rozmieszczony w Suwałkach 14. Pułk Przeciwpancerny jest dziś w Wojsku Polskim jedynym związkiem taktycznym tego typu. Żołnierze z Suwałk oczekują na zamówienie oraz dostawy nowych niszczycieli czołgów w ramach programu Ottokar-Brzoza. W Orzyszu stacjonuje dziś 16. Pułk Saperów, który zabezpieczać ma m.in. przeprawy przez cieki wodne, których w tych okolicach nie brakuje.

W 1. Mazurskiej Brygadzie Artylerii służą dziś najnowsze armatohaubice samobieżne K9 Thunder, wyrzutnie rakiet K239 Chunmoo czy bezzałogowe systemy poszukiwawczo-uderzeniowe Gladius. Do 9. Brygady Kawalerii Pancernej oraz 15. i 20. Brygady Zmechanizowanej trafiły z kolei czołgi K2 Czarna Pantera. W 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej testowano już prototypowe bojowe wozy piechoty Borsuk, więc można oczekiwać, że to właśnie w te okolice trafią pierwsze seryjne pojazdy.

Źródło: forsal.pl

Więcej postów

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*