Mundurowi „wzmacniają protest”. Chcą m.in. modernizacyjnych podwyżek

niezależny dziennik polityczny

„Rząd nie dotrzymał ustaleń. Czas na realne działania, nie puste obietnice” – piszą związkowcy ze strażackiej „Solidarności” i zapowiadają wzmocnienie działań protestacyjnych. Jedną z form wyrażenia sprzeciwu wobec – jak piszą – braku realnych działań ze strony rządu, ma być manifestacja. Czy resortowi spraw wewnętrznych i administracji uda się porozumieć z mundurowymi, zanim ich zapowiedzi zostaną przekute w realne działania?

W marcu, kiedy związki zawodowe działające w służbach podległych MSWiA podpisywały z ministrem porozumienie, wydawało się, że kryzys został zażegnany. Resort zobowiązał się m.in. przedstawienia projektu ustawy modernizacyjnej i wdrożenia od lipca nowego dodatku mieszkaniowego.

Jak się jednak okazuje, w kwestii dodatku mieszkaniowego – jak podnoszą związkowcy – prace nie nabrały do tej pory należytego tempa legislacyjnego, choć projekt został wstępnie skonsultowany z mundurowymi. Inaczej sprawa wygląda, jeśli chodzi o projekt ustawy modernizacyjnej. Założenia miały zostać przedstawione na początku maja. Tak jednak się nie stało. Co więcej, mundurowi podnoszą, że w 13 miliardów złotych, jakie na sfinansowanie ustawy chce przeznaczyć rząd, nie znajdą się środki na podwyżki uposażeń. W środowisku nastroje są zatem coraz bardziej „bojowe”, a kolejne centrale dość stanowczo sprzeciwiają się – jak piszą – niewywiązaniu się przez stronę rządową ze złożonych w marcu deklaracji. 

W miniony piątek na temat dalszych działań dyskutowała Rada Krajowa Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”. W posiedzeniu mieli brać również udział związkowcy z Policji, Krajowej Administracji Skarbowej oraz Służby Więziennej. W opublikowanym, po spotkaniu, komunikacie czytamy, że zdaniem mundurowych do tej pory „nie zaszło nic, co pozwoliłoby uznać za gest dobrej woli wobec funkcjonariuszy”. Za taki – jak piszą – „nie można uznać ogłoszenia przez Premiera RP przeznaczenia 13 mld złotych na nowy program modernizacji, ponieważ nie zakłada on jakichkolwiek podwyżek”. Związkowcy przypominają też, że na początku roku premier ogłosił wprowadzenie nowego świadczenia mieszkaniowego dla funkcjonariuszy, jednak do dziś „projekt w tej sprawie nie wyszedł poza fazę prac roboczych w ramach rządu”.

Obecni na posiedzeniu związkowcy z innych służb, w tym także podległych innym resortom, zaistniałą sytuację oceniają podobnie jak strażacy. Na chwilę obecną nie ma przesłanek wskazujących na możliwość realizacji obietnic rządowych.
Fragment komunikatu Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”

Strażacka „Solidarność” zdecydowała „o wzmocnieniu akcji protestacyjnej”, w ramach której jeszcze w maju ma zostać zorganizowana manifestacja. Jak czytamy, „do działań protestacyjnych dołączą pozostałe służby po podjęciu decyzji przez właściwe struktury związku”. Przypomnijmy – na 28 maja pikietę przez KPRM zapowiedzieli już celnicy. 

Jak informuje MSWiA, program modernizacji służb na lata 2026-2029 „w około 80 proc. sfinansuje wydatki rzeczowe i inwestycyjne w Policji, PSP, SG oraz SOP.” Zapowiedziane przez premiera Donalda Tuska 13 mld złotych ma też pozwolić m.in. „na sfinansowanie dodatkowych etatów funkcjonariuszy Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej oraz pracowników cywilnych w Policji i Straży Granicznej”. W ministerialnym komunikacie – który ma dość ogólny charakter – próżno szukać jednak szczegółów, choć faktem jest, że wprost o podwyżkach nie ma tam ani słowa. I choć sytuacja jest nie do końca jasna, warto zauważyć, że podczas niedawnego święta Straży Granicznej szef MSWiA Tomasz Siemoniak zapowiedział m.in., że pieniądze przewidziane na 4-letnią modernizację, będą służyły również „wsparciu wynagrodzeń funkcjonariuszy”.

Nie ma co ukrywać, że – biorąc pod uwagę gorący politycznie czas – otwarty konflikt z mundurowymi nie jest na rękę rządzącym, których kandydat ubiega się o fotel prezydenta RP. Można więc przypuszczać, że pytanie o to, jak dogadać się z funkcjonariuszami, zanim spór wyeskaluje jest zapewne tym, które zadaje dziś wiele osób, nie tylko w gmachu przy ulicy Batorego w Warszawie (siedziba MSWiA), ale też w samej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Źródło: infosecurity24.pl

Więcej postów

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*