UE nie przestraszyła się Donalda Trumpa. Nałożyła potężne kary na technologicznych gigantów: 500 mln euro dla Apple, 200 mln dla Mety

Komisja Europejska nałożyła w środę pierwsze grzywny na mocy ustawy o rynkach cyfrowych (DMA), nakładając na gigantów technologicznych Apple i Meta kary za naruszenie nowego zbioru przepisów cyfrowych UE.

Apple dostał karę w wysokości 500 mln euro [2 mld 146 mln zł] za naruszenie przepisów rozporządzenia dotyczących sklepów z aplikacjami, podczas gdy Meta otrzymała grzywnę w wysokości 200 mln euro [858 mln 437 mln zł] za model reklamowy „płać lub zgadzaj się [na reklamy]”, który wymaga, aby użytkownicy UE płacili za dostęp do wolnych od reklam wersji Facebooka i Instagrama.

DMA weszła w życie w 2024 r. i określa zasady działania firm technologicznych na rynku europejskim. Obie grzywny są wynikiem rocznych dochodzeń w sprawie działalności amerykańskich gigantów technologicznych.

Oprócz grzywny Apple otrzymało nakaz zaprzestania działalności wymagający wprowadzenia dalszych zmian w produktach do końca czerwca. Jeśli firma nie zastosuje się do tego nakazu, Komisja może nałożyć na nią grzywnę za każdy kolejny dzień naruszenia prawa.

Komisja ocenia obecnie zmiany, które Meta wprowadziła pod koniec ubiegłego roku w celu zapewnienia zgodności z rozporządzeniem.

Grzywny proceduralne nie dorównują dwóm gigantycznym karom nałożonym przez organ wykonawczy UE na mocy przepisów antymonopolowych w zeszłym roku: 1,8 mld euro [7 mld 730 mln zł] na Apple za nadużywanie dominującej pozycji podczas dystrybucji aplikacji muzycznej oraz 797 mln euro [3 mld 422 mln zł] na Metę za promowanie swojej usługi drobnych ogłoszeń wśród użytkowników mediów społecznościowych.

Wysoki rangą urzędnik UE powiedział, że przy ustalaniu kar ogłoszonych w środę Komisja miała na uwadze, że są to pierwsze grzywny nałożone w ramach DMA, a w przypadku Mety naruszenie ustało w listopadzie, zaledwie kilka miesięcy po tym, jak Bruksela wyraziła swoje obawy.

W sumie Komisja przyjęła w środę pięć decyzji związanych z DMA. Wraz z decyzjami o niezgodności, zarówno Meta, jak i Apple otrzymały coś na osłodę.

To nie koniec

Organ wykonawczy UE ogłosił, że zamknął dochodzenie w sprawie zgodności Apple z zasadami DMA dotyczącymi przeglądarek i domyślnych aplikacji po zmianach, które pomogły konkurentom, takim jak Mozilla, zdobyć przewagę na urządzeniach z systemem iOS.

Komisja zniosła również decyzję, na mocy której Facebook Marketplace został uznany za usługę regulowaną, co oznacza, że część działalności Meta nie podlega już kompetencjom DMA.

Wreszcie, Komisja zdecydowała się na eskalację wysiłków na rzecz egzekwowania prawa wobec sklepu z aplikacjami Apple, wydając producentowi iPhone’a arkusz oskarżenia dotyczący jego relacji z alternatywnymi rynkami aplikacji. Te wstępne ustalenia nadal wymagają dalszego zbadania, ale mogą oznaczać więcej grzywien DMA dla Apple w przyszłości.

Restrykcje UE wobec Apple i Mety nastąpiły po tym, jak administracja prezydenta USA Donalda Trumpa starała się wciągnąć cyfrowy regulamin sojuszu do konfliktu handlowego z Europą, mówiąc w lutym, że rozważy środki odwetowe w odpowiedzi na działania podjęte przeciwko amerykańskim firmom technologicznym.

Komisja zasygnalizowała w zeszłym tygodniu, że nie pozwoli, aby atak handlowy odwrócił jej uwagę od obowiązków związanych z egzekwowaniem prawa, a przewodnicząca Ursula von der Leyen potwierdziła POLITICO, że zasady cyfrowe UE muszą być egzekwowane.

Więcej postów

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*