Honorowym dawcom krwi przysługuje zwolnienie od pracy zarówno w dniu oddania krwi, jak i w dniu następnym, a także na czas niezbędny do przeprowadzenia zaleconych przez stację krwiodawstwa okresowych badań lekarskich. Przepisy gwarantują także zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z Prawa pracy, zwrot kosztów przyjazdu do jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi oraz posiłek regeneracyjny.
Fundacja Dobre Państwo złożyła petycję w zakresie uprawnień honorowych dawców krwi. Zaproponowano dwie zmiany. Pierwsza miała polegać na wprowadzeniu przepisu, który powodowałby, ze państwo zwraca pracodawcom koszty za dni, kiedy dawca otrzymuje wolne za oddanie krwi. Druga kwestia dotyczyła wydłużenia okresu wolnego do trzech dni. Ostatecznie petycje nie otrzymała aprobaty.
Nowa propozycja ws. dni wolnych od pracy
Fundacja złożyła kolejną petycję. Zaproponowała, aby dwa dni wolnego nie były związane z donacją i nie musiały następować po sobie, a były traktowane jako „nagroda”. Oznacza to, że dotyczyłyby dwóch kolejnych dni, ale roboczych.
Przedstawiciele Fundacji Dobre Państwo argumentują, że zmiana przepisów pomogłaby rozładować czwartkowe kolejki w punktach krwiodawstwa. Najwięcej osób oddaje krew w czwartek, aby przedłużyć sobie weekend. „Pewnie byliby chętni mieć dwa dni wolnego przed weekendem, jak i tacy, którzy woleliby jeden dzień przed weekendem, a drugi po” – czytamy. Petycja obecnie znajduje się w sejmowej komisji do spraw petycji.
Kto może zostać dawcą krwi?
Krew mogą oddawać osoby od 18. do 65. roku życia, które: cieszą się dobrym zdrowiem; ważą co najmniej 50 kilogramów; u których w ciągu ostatnich czterech miesięcy nie wykonano tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, akupunktury o ile nie została wykonana przez wykwalifikowaną osobę przy użyciu jałowych jednorazowych igieł; które w ciągu ostatnich czterech miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii); które w ciągu ostatnich czterech miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi.
W dniu oddania krwi należy być wyspanym i wypoczętym oraz zdrowym, czyli: nie mieć objawów przeziębienia; nie brać żadnych leków (nie dotyczy to większości suplementów diety, np. popularnych preparatów witaminowych czy środków antykoncepcyjnych, należy jednak poinformować o tym osobę kwalifikującą).
Dodaj komentarz