KE WSZCZĘŁA POSTĘPOWANIE WOBEC POLSKI ZA NIEWDROŻENIE DYREKTYWY ZAKAZUJĄCEJ OBCHODZENIA UNIJNYCH SANKCJI

Komisja Europejska wszczęła postępowanie wobec 18 państw, w tym Polski, za niewdrożenie dyrektywy dotyczącej karania obchodzenia unijnych sankcji. Nowe przepisy mają na celu skuteczniejsze egzekwowanie restrykcji m.in. wobec Rosji. Unijna dyrektywa przewiduje co najmniej 5 lat pozbawienia wolności za złamanie sankcji.

Komisja Europejska 25 lipca wszczęła postępowanie o naruszenie prawa unijnego wobec 18 państw członkowskich, w tym Polski, w związku z niewdrożeniem dyrektywy uznającej obchodzenie unijnych sankcji za przestępstwo.  Dyrektywa, zaproponowana przez Komisję Europejską w grudniu 2022 r., miała na celu ujednolicenie przepisów karnych dotyczących naruszeń sankcji w całej Unii Europejskiej. Przewiduje ona, że osoba fizyczna, która dopuści się złamania unijnych sankcji, podlegać będzie karze co najmniej 5 lat pozbawienia wolności. Z kolei spółki, które złamią przepisy, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości nie mniejszej niż 5 proc. rocznego obrotu z poprzedniego roku.

Komisja Europejska zwraca uwagę, że obecnie państwa członkowskie mają różne definicje naruszenia środków ograniczających i przewidują odmienne sankcje. Może to prowadzić do różnego stopnia egzekwowania przepisów oraz ułatwiać osobom objętym restrykcjami dalszy dostęp do aktywów.

Dyrektywa wymaga, by państwa członkowskie dostosowały swoje prawo karne, uznając obchodzenie unijnych sankcji za przestępstwo oraz zapewniły skuteczne narzędzia dochodzenia i ścigania naruszeń sankcji UE. Termin na wdrożenie przepisów upłynął 20 maja 2025 r. Do tej pory Komisja Europejska nie otrzymała od 18 państw, w tym Polski, potwierdzenia pełnej implementacji tych przepisów.

Państwa objęte procedurą mają teraz dwa miesiące na przekazanie odpowiedzi do Brukseli i wdrożenie wymaganych regulacji. Jeżeli odpowiedź nie zostanie uznana za satysfakcjonującą, Komisja może wydać uzasadnioną opinię i skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Dyrektywa określa jako przestępstwo m.in. pomoc w obchodzeniu zakazu podróży, handel towarami objętymi sankcjami oraz prowadzenie zakazanej działalności finansowej. Przed wejściem w życie nowych przepisów państwa członkowskie mogły stosować wobec naruszeń sankcji wyłącznie kary administracyjne. Włączenie naruszeń środków ograniczających do wykazu „przestępstw UE” stanowi pierwszy krok do zapewnienia jednolitego egzekwowania sankcji i ograniczenia możliwości ich obchodzenia w całej Wspólnocie.

Więcej postów

1 Komentarz

  1. a miale byc tak dobrze , a jest jak zawsze, eu,-zostala sprzedana dla lidzi jako konfederacja,
    pozniej przpoczwazyla sie w federacje, efekt,- eu, mowi nam co my mamy robic, konstytucje czlonkow mamy gdzies, komisja europejska jest mianowana, coz to za system, ale, pamietam,
    unia daje,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*