
Premier Donald Tusk ogłosił skład zrekonstruowanego rządu. Zlikwidowano część stanowisk, w tym ministrów bez teki, a powołano dwa nowe superresorty: gospodarki i energii. W Radzie Ministrów doszło też do zmian personalnych. Tym samym skład rządu został odchudzony z 26 konstytucyjnych ministrów, członków rządu, do 21.
To nie jest zabieg reklamowy; porządek, bezpieczeństwo i przyszłość to kryteria rozstrzygające w doborze ludzi do rządu – przekazał premier Tusk na początku konferencji prasowej.
– Są takie momenty w historii każdego kraju, że trzeba ogarnąć się, po zdarzeniach, które wstrząsają scenami politycznymi, stanąć twardo na ziemi, powstrzymać emocje i na nowo z impetem i wiarą we własne siły ruszyć do roboty – powiedział Tusk. – Temu często towarzyszą konieczne zmiany także personalne – dodał.
– Czas na nowo podjąć te wyzwania, przed którymi stanęliśmy po 15 października i ruszyć z dodatkową energią do realizacji tego naszego pięknego marzenia o bezpiecznej Polsce – powiedział Tusk. – Dosyć marudzenia, nie stało się nic takiego, co unieważniłoby którekolwiek z tych wielkich marzeń i wielkich celów – podkreślił szef rządu.
– Żyjemy w czasach gdzie emocje publiczne, lęki, frustracje (…) tak bardzo wpływają na życie polityczne, publiczne, gospodarcze wszystkich państw w Europie (…). Ta rzeczywistość potrafi zaskakiwać praktycznie wszystkie rządy i liderów politycznych prawie każdego dnia. My nie damy się zaskoczyć – podkreślił.
Jak mówił, niebezpieczeństwo czyha ze strony aktorów zagranicznych, ale też tych wewnątrz Polski. – Są polityczni łajdacy, którzy są gotowi z każdego problemu, z każdego lęku, z każdego strachu robić polityczne złoto. I oni też stanowią problem dla polskiego bezpieczeństwa i porządku w naszym kraju, ale my nie będziemy ulegali histerii, tylko będziemy w sposób twardy i zdecydowany przeciwdziałać tym wszystkim działaniom – zaznaczył Tusk.
Premier podziękował wszystkim ministrom, którzy od czwartku kończą swoją pracę w rządzie. – Wszyscy bez wyjątku zasługują na moje podziękowanie i słowa uznania. Niezależnie od tego, jak opinia publiczna bywa krytyczna wobec każdej i każdego z nas – powiedział Tusk.
Tusk ogłasza nowy skład Rady Ministrów
W środę premier Donald Tusk ogłosił nowy skład Rady Ministrów. W ramach przeprowadzonej rekonstrukcji rządu powołano nowego wicepremiera – został nim szef MSZ Radosław Sikorski, dołączając do Krzysztofa Gawkowskiego (Ministerstwo Cyfryzacji) i Władysława Kosiniaka-Kamysza (MON).
Powstały dwa nowe resorty. Kierownictwo nad Ministerstwem Finansów i Gospodarki objął Andrzej Domański. Miłosz Motyka został ministrem nowo utworzonego resortu energii, a Marcin Kierwiński, dotychczas minister ds. odbudowy po powodzi, objął Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Poprzedni szef MSWiA Tomasz Siemoniak został ministrem koordynatorem służb specjalnych.
Zmiany w MAP i resorcie rolnictwa
W Ministerstwie Sprawiedliwości Adama Bodnara zastąpił sędzia Waldemar Żurek. – Niech nikt nie myśli, że zrezygnowałem, czy koalicja zrezygnowała z przywracania ładu moralnego w polskiej polityce sprawiedliwości, odpowiedzialności i rozliczalności poprzedniej władzy i przestrzegania i egzekucji prawa. Nie będzie świętych krów – stwierdził premier. W Ministerstwie Aktywów Państwowych Wojciecha Balczuna dotychczasowego prezesa ARP powołano na miejsce Jakuba Jaworowskiego.
Z rządem pożegnał się minister sportu Sławomir Nitras. Jego miejsce zajął poseł KO Jakub Rutnicki. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi objął Stefan Krajewski, który zastąpił Czesława Siekierskiego.
Na czele Ministerstwa Zdrowia stanęła Jolanta Sobierańska-Grenda, dotychczasowa prezeska Szpitali Pomorskich. Zastąpiła Izabelę Leszczynę. – Pani Leszczyna wykonała bardzo dobrą robotę – powiedział Tusk.
Stanowiska utrzymali: Marcin Kulasek (minister nauki), Barbara Nowacka (minister edukacji), Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (minister rodziny), Dariusz Klimczak (minister infrastruktury), Paulina Hennig-Kloska (minister klimatu), Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (minister funduszy), a także Maciej Berek, który pozostał przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego objęła Marta Cienkowska dotychczasowa wiceministra. Aleksandra Leo, która miała zostać szefową resortu, odmówiła.
MONEY.PL
Dodaj komentarz