MSWIA INFORMUJE O WZROŚCIE DEPORTACJI GRUZINÓW, INTERNAUCI NIE WIERZĄ W STATYSTYKI

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło, że w 2024 roku wydalono z Polski ponad 2,5 tysiąca obywateli Gruzji, co stanowi ponad trzykrotność w porównaniu z rokiem 2021. Portal „Służby w akcji” poddaje jednak te dane krytycznej analizie, wskazując na wybiórcze zestawienie lat i pominięcie okresów istotnych dla oceny skali zjawiska.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) poinformowało, że w 2024 roku Polska deportowała ponad 2,5 tys. obywateli Gruzji, określanych jako przestępcy. Jak wskazano w komunikacie, jest to ponad trzykrotny wzrost w porównaniu do 2021 roku. Resort podkreślił, że: „Działamy odpowiedzialnie i konsekwentnie – dla bezpieczeństwa wszystkich obywateli”.

Zgodnie z najnowszymi danymi, w pierwszym półroczu 2025 roku z kraju wydalono już 878 osób pochodzenia gruzińskiego, co przekracza całkowitą liczbę deportacji z 2021 roku. MSWiA zaznaczyło, że rosnąca liczba wydaleń wynika ze stanowczej polityki względem cudzoziemców łamiących prawo.

Do przedstawionych danych odniosła się jednak redakcja portalu „Służby w akcji”, która poddała w wątpliwość sposób prezentacji statystyk. Zwrócono uwagę, że MSWiA porównało dane z 2024 roku jedynie z okresem z 2021 roku, co może tworzyć fałszywe wrażenie gwałtownego wzrostu.

Portal przypomniał, że w 2021 roku obowiązywały pandemiczne restrykcje, w tym ograniczenia w ruchu międzynarodowym, co znacząco wpłynęło na liczbę wydaleń. W artykule napisano:
„Porównano deportacje w 2024 roku do 2021 roku, tak by wyglądało, że zrobiono ich więcej. Ujmuje to funkcjonariuszom, którzy ciężko pracowali w pominiętych latach!”

Z danych przywołanych przez redakcję wynika, że w 2023 roku wydalono z Polski 2433 obywateli Gruzji, co jest niemal równoznaczne z liczbą deportacji w roku 2024. W związku z tym portal sugeruje, że zestawienie z 2021 rokiem nie oddaje rzetelnego obrazu sytuacji.

W zakończeniu publikacji „Służby w akcji” zwrócono się bezpośrednio do resortu spraw wewnętrznych, pytając retorycznie:
„Szanowne MSWiA, czy my naprawdę musimy prostować wasze komunikaty?”

Więcej postów

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*