
Łódzcy policjanci zatrzymali 19-latka, który jest odpowiedzialny za uszkodzenie ciała 32-latka, do którego doszło na osiedlu Koziny w Łodzi. Mężczyzna usłyszał zarzuty spowodowania średniego uszczerbku na zdrowiu, za co może mu grozić kara nawet 5 lat pozbawienia wolności. Został on tymczasowo aresztowany.
19-letni obywatel Ukrainy został zatrzymany przez łódzkich policjantów w związku z uszkodzeniem ciała 32-letniego mieszkańca Łodzi. Do zdarzenia doszło w nocy z 11 na 12 lipca 2025 r. na osiedlu Koziny, przy ulicy Długosza. Zatrzymany usłyszał zarzut spowodowania średniego uszczerbku na zdrowiu, za co grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia zastosował wobec niego tymczasowy areszt.
Według ustaleń policji, 32-latek zwrócił uwagę młodemu kierowcy, który poruszał się samochodem w sposób agresywny po okolicznych ulicach. Mężczyzna wysiadł z pojazdu i uderzył 32-latka, a następnie kopał go po głowie, po czym odjechał z miejsca zdarzenia. Poszkodowany samodzielnie wezwał pogotowie ratunkowe, a po udzieleniu pomocy medycznej zgłosił się na IV Komisariat Policji w Łodzi, gdzie złożył szczegółowe wyjaśnienia dotyczące incydentu.
Policjanci rozpoczęli poszukiwania sprawcy, analizując m.in. zapis z kamer monitoringu oraz numery rejestracyjne pojazdu. Ustalono, że podejrzany, 19-letni obywatel Ukrainy, przebywał w jednym z mieszkań nieopodal miejsca zdarzenia. Jeszcze tego samego dnia, 12 lipca, funkcjonariusze zlokalizowali samochód i prowadzili obserwację. W momencie, gdy mężczyzna próbował odjechać, został zatrzymany przez policjantów z Wydziału Kryminalnego IV Komisariatu Policji w Łodzi. Ze względu na zgromadzenie się okolicznych mieszkańców, do działań wezwano dodatkowo funkcjonariuszy z Wydziału Kryminalnego śródmiejskiego komisariatu oraz Oddziału Prewencji Policji w Łodzi.
Zatrzymany został przewieziony na komisariat, gdzie przedstawiono mu zarzut spowodowania średniego uszczerbku na zdrowiu. Na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia zdecydował o tymczasowym aresztowaniu podejrzanego
Postępowanie w tej sprawie, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Łódź–Polesie, prowadzą śledczy z IV Komisariatu Policji Komendy Miejskiej Policji w Łodzi.
W Polsce w 2024 r. zatrzymano ponad 16 437 obcokrajowców. Najczęstszym wykroczeniem jest jazda pod wpływem alkoholu. Jazda pod wpływem alkoholu, która dotyczyła aż 4214 osób, choć tutaj odnotowano spadek o 408 przypadków względem 2023 roku. Kolejne miejsca w policyjnych statystykach zajmują kradzieże (2055 przypadków) oraz posiadanie narkotyków (1899 zatrzymań).
Pod względem narodowości, najwięcej przestępstw popełnili Ukraińcy, którzy zostali zatrzymani przez policję 9753 razy. Najczęściej łamali prawo poprzez jazdę pod wpływem alkoholu (2943 przypadki), kradzieże (930 razy) oraz oszustwa (461 przypadków).
Drugą grupą pod względem liczby zatrzymań są Gruzini, którzy w 2024 roku dopuścili się 1780 przestępstw. Najwięcej z nich dotyczyło kradzieży (472 przypadki), jazdy po alkoholu (334 przypadki) oraz posiadania narkotyków (200 przypadków).
Na trzecim miejscu uplasowali się Białorusini, którzy byli karani 1122 razy. W ich przypadku najczęstsze przestępstwa to prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości (178 przypadków), kradzieże (130 przypadków) oraz przekupstwo (59 przypadków).
Wojciech Pasieczny, biegły z zakresu ruchu drogowego uważa, że „niektórzy obcokrajowcy czują się bezkarnie, co wynika także z tego, że często nie mają w Polsce miejsca zamieszkania”. Kryminolog, prof. Brunon Hołyst przyznaje, że imigranci w swoich krajach boją się nadużywać prawa, „a w Polsce uważają, że skoro są gośćmi, to więcej im wolno”.
Dodaj komentarz