
Od 2022 r. obywatele Ukrainy założyli w Polsce ponad 77 tys. firm, korzystając z dotacji Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. EBOR pokrywa do 30 tys. euro kosztów usług doradczych dla ukraińskich przedsiębiorców prowadzących działalność poza Ukrainą.
Od stycznia 2022 r. do grudnia 2024 r. w Polsce powstało ok. 77,7 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych założonych przez obywateli Ukrainy. Dane te potwierdzają systematyczny wzrost aktywności przedsiębiorczej wśród ukraińskich uchodźców i migrantów po wybuchu wojny. Liczba ta stanowi 9 proc. wszystkich uruchomionych JDG-ów w tym okresie. Tendencja utrzymuje się także w 2025 r.
Znaczącą rolę w rozwoju ukraińskich firm w Polsce odgrywa wsparcie z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR). EBOR to międzynarodowa instytucja finansowa z siedzibą w Londynie, powstała w 1991 r., której zadaniem jest finansowanie rozwoju podmiotów z Europy Środkowo-Wschodniej i innych regionów przechodzących z gospodarki centralnie planowanej do rynkowej.
Po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, EBOR przeznaczył 2 mln euro na wsparcie ukraińskich przesiedleńców dotkniętych wojną. Pomoc ta polegała na umożliwieniu im podjęcia pracy oraz podnoszenia kwalifikacji. Obecnie EBOR idzie o krok dalej, oferując wsparcie również dla osób zakładających firmy poza Ukrainą, w tym w Polsce.
– „W Polsce wspieramy już 20 ukraińskich projektów, głównie z sektora usług” – powiedziała Ludovica Efrati, dyrektorka w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju, cytowana przez „Puls Biznesu”.
Wsparcie finansowe ma formę dotacji na usługi doradcze, które mogą pokryć 100 proc. kosztów netto tych usług, do kwoty 30 tys. euro. Z dotacji mogą skorzystać firmy, w których większość udziałów mają uchodźcy, a działalność została założona poza Ukrainą po lutym 2022 r. Obejmuje to zarówno małe, jak i średnie przedsiębiorstwa niezależnie od branży, z wyłączeniem sektorów zabronionych, takich jak alkoholowy, tytoniowy i produkcja broni palnej.
Środki mogą być przeznaczone na szeroki zakres usług doradczych, w tym tworzenie brandingu, strategie marketingowe, digitalizację, wdrażanie rozwiązań AI, audyty, księgowość, zarządzanie finansami czy łańcuchem dostaw.
Dodatkowo przewidziane jest wsparcie dla firm, które zatrudniają lub planują zatrudnić obywateli Ukrainy. Opcja pomocy obejmuje także organizacje i instytucje realizujące szkolenia dla przedsiębiorczych Ukraińców.
Ekspansja ukraińskich firm w Polsce
Na portalu wielokrotnie opisywaliśmy, że ukraińskie przedsiębiorstwa wykazują rosnące zainteresowanie działalnością w Polsce.
W kwietniu ukraińska firma Best Market otworzyła pierwszą placówkę Foodex Express, sklepu w formacie convenience. Przedsiębiorstwo zapowiada budowę ogólnopolskiej sieci handlowej. Ma być to ukraińska odpowiedź na popularną w polskich miastach Żabkę – donosi portal „Wiadomości Handlowe”.
W marcu Ukraiński Focus Estate Fund zakupił trzy centra handlowe w Sosnowcu, Rudzie Śląskiej i Rybniku. Firma posiada już kilka galerii w Polsce i zapowiada w przyszłości kolejne przejęcia. Focus Estate Fund zarządza już m.in. centrami handlowymi w Płocku, Nowym Sączu, Legnicy, Sandomierzu i Bartoszycach.
W zeszłym roku międzynarodowe biuro ukraińskiej firmy farmaceutycznej Farmak zakończyło przejęcie polskiej firmy farmaceutycznej Symphar, stając się jej 100 proc. właścicielem.
W październiku 2024 r. pisaliśmy, że firma Ursus, która ogłosiła upadłość w 2021 roku, została sprzedana ukraińskiej spółce M.I. CROW zajmującej się produkcją sprzętu transportowego.
Od 2022 r. do 2024 r. nastąpił ogromny wzrost nowo powstałych ukraińskich firm na terenie naszego kraju. Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w tym czasie zarejestrowano ponad 44,5 tysiąca ukraińskich przedsiębiorstw. W samym 2023 roku powstało 28,6 tysiąca jednoosobowych działalności gospodarczych, czyli 80 proc. więcej niż w roku poprzednim.
Coraz więcej Ukraińców otwiera swoje biznesy w Polsce, od 2022 r. założono 77,7 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych. Tylko w ubiegłym roku na polskim rynku zarejestrowano około 3279 nowych spółek z kapitałem ukraińskim – według danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej.
„międzynarodowa instytucja finansowa z siedzibą w Londynie”.. skoro tak, to znaczy, że to koń trojański dla Europy Środkowo-Wschodniej. I znów wszyscy śpią, obudzimy się jak z problemem chazarskim.