
Policjanci z Warszawy rozbili grupę oszustów, w której uczestniczyli obcokrajowcy. Dwóch obywateli Ukrainy usłyszało zarzuty, a 30-letni Gruzin został deportowany. Ujawniono, jak działała szajka.
Co musisz wiedzieć?
- Kto został zatrzymany? Policjanci zatrzymali czterech mężczyzn: dwóch obywateli Ukrainy, 37-letniego obywatela Turcji oraz 30-letniego Gruzina.
- Gdzie miały miejsce oszustwa? Oszustwa były realizowane m.in. w Warszawie i Białymstoku, gdzie wypłacano pieniądze za pomocą kodów BLIK.
- Jakie są zarzuty? Obywatele Ukrainy usłyszeli zarzuty oszustwa, a Gruzin został deportowany z powodu nielegalnego pobytu w Polsce.
Policjanci z Warszawy, działając na podstawie zgłoszenia obywatela Ukrainy, rozbili grupę oszustów. Mężczyzna, który poszukiwał pracy dorywczej, został wciągnięty w przestępczy proceder przez kobietę kontaktującą się z nim przez komunikator. W wyniku działań policji zatrzymano czterech mężczyzn, w tym dwóch obywateli Ukrainy, którzy usłyszeli zarzuty oszustwa.
Jak informuje policja, obywatel Ukrainy opublikował na popularnym portalu społecznościowym informację, że poszukuje pracy dorywczej. Skontaktowała się z nim kobieta i zaproponowała zlecenie. Potem umówiła 23-latka na spotkanie z „menadżerem” firmy.
Do tego spotkania doszło w galerii handlowej na Pradze Południe. „Menedżer” wziął od 23-latka jego kartę bankomatową i telefon z aplikacją bankową nic mu nie tłumacząc, po czym zmienił hasło do karty i limity na transakcje.
„23-latek dopiero w domu szczegółowo przejrzał operacje, które były wykonywane na jego rachunku bankowym. Okazało się, że wypłaty w kwocie 5.000 złotych były realizowane za pomocą kodów BLIK, m.in. w bankomatach na terenie Warszawy i Białegostoku” – czytamy.
Jak doszło do zatrzymania gangu obcokrajowców?
Zatrzymania miały miejsce w galerii handlowej na Targówku w Warszawie, gdzie policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją przeprowadzili akcję. Wśród zatrzymanych znalazł się 37-letni obywatel Turcji, poszukiwany na podstawie listu gończego, oraz 30-letni Gruzin, który przebywał w Polsce nielegalnie. Gruzin został deportowany, a obywatel Turcji skorzystał z możliwości uregulowania swoich zobowiązań finansowych.
Warszawa. Jakie były konsekwencje dla zatrzymanych?
Wszyscy zatrzymani zostali przesłuchani w Prokuraturze Rejonowej Warszawa Praga Północ. Obywatele Ukrainy usłyszeli zarzuty oszustwa, które spowodowały straty nie mniejsze niż 20 tys. zł. Prokurator zastosował wobec nich policyjny dozór. Mężczyznom grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.
Dodaj komentarz