Ile zarabia papież? Kwota jest pokaźna, ale Franciszek odwrócił zasady

Papież Franciszek był papieżem, który żył tak, jak głosił – skromnie, pokornie i z myślą o drugim człowieku. Odmawiając przyjęcia pensji, rezygnując z luksusowych rezydencji i odrzucając przepych, pokazał, że duchowe przywództwo nie wymaga bogactwa.

Ile zarabia papież?

Papież Franciszek, urodzony jako Jorge Mario Bergoglio w Buenos Aires, był postacią, która odmieniła współczesny obraz Kościoła katolickiego. Od momentu wyboru na papieża w 2013 roku aż do swojej śmierci w 2025 roku, prowadził życie pełne pokory, duchowej głębi i radykalnej prostoty. Jego pontyfikat był wyrazem sprzeciwu wobec przepychu i materializmu, które od lat budziły kontrowersje wśród wiernych i opinii publicznej.

Jako jezuita, Franciszek złożył śluby ubóstwa, które zachował także po objęciu najwyższego urzędu w Kościele katolickim. Już na początku swojego pontyfikatu zrezygnował z przysługującej mu pensji, mimo że, jak informuje “The Economist” mogła ona wynosić nawet 32 tysiące dolarów miesięcznie (ok. 120 tys. zł). Watykan oficjalnie potwierdził, że Franciszek nie tylko nie pobierał wynagrodzenia jako papież, ale również wcześniej – jako kardynał – nie przyjmował pieniędzy od Kościoła. Był wierny idei, że duchowny powinien żyć skromnie i służyć innym, a nie gromadzić bogactwa.

Symbolicznie każda urzędująca głowa Kościoła co roku dostaje trzy monety — brązową, srebrną i złotą. Szacuje się, że jednouncjowa złota moneta ma wartość około 7-8 tys. zł. Kiedy umiera wszystkie monety są umieszczone w sakiewce i włożone do trumny. 

Majątek papieża Franciszka

Brak pensji nie oznacza jednak, że cierpiał biedę. Koszty jego codziennego funkcjonowania – w tym podróże, ochrona czy logistyka – były w pełni pokrywane przez instytucje watykańskie. Według szacunków programu „The Catholic Talk Show”, utrzymanie papieża kosztowało rocznie około 100 tysięcy dolarów. Mimo braku prywatnej fortuny, jako głowa Kościoła miał dostęp do majątku związanego z urzędem o wartości około 16 milionów dolarów. W jego skład wchodziły m.in. pięć samochodów, Pałac Apostolski, letnia rezydencja w Castel Gandolfo czy Pałac Papieski w Awinionie. Jednak Franciszek unikał korzystania z tych przywilejów – Pałac Apostolski zamienił na skromny apartament, a luksusowe limuzyny na prostsze auta.

Ponadto, papież Franciszek dokonał ważnych reform w systemie wynagradzania w Kościele. Potępił ostentacyjne zarobki duchownych i nakłaniał do przekazywania środków finansowych na cele charytatywne. Sam przekazywał pieniądze do funduszy, fundacji lub wspierał członków swojej rodziny, nie pozostawiając sobie niczego. Jego decyzje nie były tylko symbolicznym gestem – miały wymiar systemowej zmiany.

Pogrzeb papieża

Papież Franciszek zmarł w wieku 88 lat, dzień po swoim ostatnim wystąpieniu publicznym podczas Wielkanocy. Pogrzeb odbędzie się w 26 kwietnia o godz. 10 – podał Watykan. Mszy przewodniczyć będzie dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re. Ciało Ojca Świętego zostanie przeniesione do Bazyliki Świętego Piotra w środę rano.

Więcej postów

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*