NIK obnaża błędy w fuzji Orlenu z Lotosem. Ogromne straty

niezależny dziennik polityczny

5 miliardów złotych poniżej wartości – tak sprzedaż koncernu paliwowego Lotos, w związku z przejęciem spółki przez Orlen, oceniła Najwyższa Izba Kontroli. NIK w raporcie, który dziś zostanie opublikowany, krytykuje działania zarządu PKN Orlen w tej sprawie i potwierdza dotychczasowe ustalenia – informuje Krzysztof Zasada, reporter RMF FM.

Kontrolerzy NIK wytykają byłemu szefostwu płockiego koncernu przede wszystkim zaniżenie wartości sprzedawanych aktywów Lotosu. Zaniżenie dotyczy także samej wyceny Orlenu.

Kolejne zarzuty dotyczą błędów w sprawie oczekiwanych zysków z połączenia obu koncernów paliwowych. Wyceniono je wstępnie i nie wzięto pod uwagę, że ich realizacja jest niepewna i ryzykowna. Tym samym narażono skarb państwa na stratę.

Kontrolerzy stwierdzili też niegospodarność w zamawianiu opinii prawnych dotyczących fuzji. Zarząd Orlenu nie skorzystał z możliwości uzyskania analiz od Prokuratorii Generalnej, a zlecał je zewnętrznym doradcom. Te podmioty otrzymały za zlecenia 55 milionów złotych, gdy roczny abonament za usługi Prokuratorii wyniósłby 200 tysięcy złotych.

List intencyjny w sprawie rozpoczęcia procesu przejęcia kontroli kapitałowej przez Orlen nad Grupą Lotos koncern podpisał z Ministerstwem Energii w lutym 2018 roku.

W styczniu 2022 r., zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej, Orlen przedstawił środki zaradcze planowane w związku z przejęciem Grupy Lotos. W komunikacie podano wtedy m.in., że węgierski MOL przejmie 417 stacji paliw sieci Grupy Lotos w Polsce, natomiast Orlen kupi od MOL 144 stacje paliw na Węgrzech oraz 41 stacji paliw na Słowacji. Obszar logistyki paliw i asfaltu w ramach spółki Lotos Terminale kupi Unimot. Natomiast Lotos Biopaliwa kupi firma Rossi Biofuel.

W czerwcu 2022 r. Orlen otrzymał od Komisji Europejskiej zgodę na połączenie z Grupą Lotos, a zarządy obu spółek uzgodniły i podpisały „Plan Połączenia”. Warunkiem niezbędnym do finalizacji transakcji była zgoda akcjonariuszy Orlenu i Grupy Lotos, dotycząca warunków połączenia – została ona udzielona w lipcu 2022 roku.

Na początku sierpnia 2022 roku Orlen ogłosił, że Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi XX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego zarejestrował jego połączenie z Grupą Lotos.

Źródło: rmf24.pl

Więcej postów

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*