
U pięciu pielęgniarek pracujących na jednym piętrze szpitala nieopodal Bostonu wykryto guza mózgu. Placówka zapewnia, że nie ma zagrożenia środowiskowego, jednak związek zawodowy zapowiedział własne śledztwo.
Pielęgniarki z guzami mózgu
Pracownicy piątego piętra szpitala Mass General Brigham Newton-Wellesley na północ od Bostonu, masowo chorują. Z problemami zdrowotnymi zmaga się 11 osób, w tym pięć pielęgniarek, u których zdiagnozowano różne guzy mózgu. Na szczęście są to nowotwory łagodne. Dwa z nich to łagodne oponiaki, a reszta – inne łagodne guzy mózgu.
Szpital zapewnia, że wewnętrzne dochodzenie „nie wykazało żadnych zagrożeń środowiskowych, które mogłyby mieć związek z rozwojem guza mózgu”. Przeprowadzono testy jakości powietrza i wody, sprawdzono poziom promieniowania jonizującego, system wentylacyjny apteki, gdzie znajdują się leki do chemioterapii. Przeanalizowano również możliwe zagrożenia wynikające z zasad korzystania z promieni rentgenowskich, środków czyszczących oraz środków zwalczania pleśni i szkodników. Sprawdzono maseczki ochronne.
Pielęgniarki zrzeszone wokół Massachusetts Nurses Association zapowiedziały własne śledztwo. Rzecznik stowarzyszenia poinformował, że skontaktowało się z nimi już ponad 300 osób. Zainteresowani są głównie obecni i byli pracownicy szpitala.
Czynniki rakotwórcze w pracy
W Polsce kwestie narażenia na czynniki rakotwórcze w pracy reguluje Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z dnia 6 czerwca 2014 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Czynniki rakotwórcze mogą przyczynić się do rozwoju raka nawet po upływie wielu lat od pierwszego narażenia. „Okres tego opóźnienia jest nazywany okresem latencji i może wynosić od kilku do 40 lat” – czytamy na stronie gov.pl.
Czynniki rakotwórcze w pracy to m.in.:
- azbest;
- promieniowanie jonizujące;
- produkcja auraminy;
- procesy technologiczne związane z narażeniem na działanie wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, obecnych w sadzy węglowej, smołach węglowych i pakach węglowych;
- procesy technologiczne związane z narażeniem na działanie pyłów, dymów i aerozoli tworzących się podczas rafinacji niklu i jego związków;
- produkcja alkoholu izopropylowego metodą mocnych kwasów;
- prace związane z narażeniem na pył drewna twardego;
- prace związane z narażeniem na krzemionkę krystaliczną;
- prace związane z narażeniem przez skórę na działanie olejów mineralnych użytych wcześniej w silnikach spalinowych wewnętrznego spalania w celu smarowania i schładzania części ruchomych silnika;
- prace związane z narażeniem na spaliny emitowane z silników Diesla.
W Instytucie Medycyny Pracy w Łodzi prowadzony jest Centralny rejestr danych o narażeniu na substancje chemiczne, ich mieszaniny, czynniki lub procesy technologiczne o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym (CRCR). Na stronie instytutu znaleźć można dane kontaktowe. W tym samym miejscu działa również System Informowania o Ciężkich Działaniach Niepożądanych Spowodowanych Stosowaniem Produktów Kosmetycznych oraz Centrum Doradczo-Konsultacyjne ds. Czynników Chemicznych i Biologicznych (CD-KchiB).
Dodaj komentarz