Polski budżet mocno napięty. Deficyt większy niż oczekiwano i największy od lat

niezależny dziennik polityczny

Główny Urząd Statystyczny opublikował we wtorek rano wstępne dane dotyczące wysokości deficytu finansów publicznych w 2024 r. Okazuje się, że różnica między dochodami i wydatkami naszych finansów publicznych była najwyższa od lat.

Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych Polski (tzw. general government) w 2024 r. wyniósł 6,6 proc. PKB – wynika ze wstępnych obliczeń GUS. To oznacza wyraźny wzrost z 5,3 proc. zanotowanych w 2023 r. Rynek oczekiwał odczytu w okolicy 5,8 proc.

 
„Sfera fiskalna pozostaje daleko od równowagi, w dużej mierze ze względu na ponoszone konieczne wydatki m.in. na rzecz obronności i inwestycji w infrastrukturę. W kolejnych latach Ministerstwo Finansów planuje stopniową konsolidację fiskalną, prowadzoną jednak w sposób, który nie będzie obciążał wzrostu gospodarczego” – napisali ekonomiści PKO BP.

GUS wskazał, że relacja długu sektora instytucji rządowych i samorządowych (dług EDP) do PKB Polski wyniosła na koniec 2024 r. 55,6 proc. (w poniedziałek dane w tym zakresie opublikowało już Ministerstwo Finansów). To oznacza wzrost o 5,9 pkt proc. w porównaniu ze stanem na koniec 2023 r.

Polski dług sektora instytucji rządowych i samorządowych (dług EDP), stanowiący jeden z elementów kryterium fiskalnego z Maastricht, wyniósł na 2024 r. 2 bln 11 mld 840 mln zł. Oznacza to wzrost przez rok o ponad 320 mld zł. Zgodnie z przyjętą przez Radę Ministrów „Strategią zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2025–2028”, prognozowana relacja długu EDP do PKB ma wynieść 54,6 proc. w 2024 r. i 58,4 proc. w 2025 r., przekraczając wartość referencyjną 60 proc. (próg konstytucyjny) w 2026 r.

Źródło: businessinsider.com.pl

Więcej postów

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*